Живакът в геоложки материали и горива от България: минало и настояще за устойчиво бъдеще

На 15.12.2022 стартира проектът „Живакът в геоложки материали и горива от България: минало и настояще за устойчиво бъдеще“, финансиран за срок от 3 години от Фонд Научни Изследвания с договор № КП-06-ПН64/2 по програма „Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания – 2022 г“.

Живакът е химичен елемент с изключително сложен геохимичен и биохимичен цикъл и редица индустриални приложения, но също така и опасно въздействие върху човешкото здраве и околната среда Основната цел на проекта е характеризиране на съдържанията на живак в геоложки проби и горива и изследване на поведението му в околната среда. Тази задача ще бъде постигната чрез фокусиране на усилията върху следните измерими цели: (1) Характеризиране на съдържанието на живак в биогорива, въглища, нефт и петролни продукти от България; (2) Определяне на съдържанието на живак в седиментни скали от целеви геоложки интервали като инструмент за палеореконструкция на значими геоложки събития; (3) Дефиниране на основните геохимични и биохимични фактори, влияещи върху набогатяването на Hg в геоложки и биологични материали; и (4) Идентифициране на регионалните тенденции в преразпределението на Hg в околната среда чрез изследване на седименти, горива, води и почви в област с промишлен източник на Hg.

Изпълнението на основната цел ще подпомогне приемането на информирани политики за мониторинг и намаляване на вредните за здравето на хората и околната среда Hg емисии в България. Освен това, новите данни ще подобрят фундаменталните разбиране на геохимичните резервоари и процеси, контролиращи разпределението на Hg в околната среда и ще усъвършенстват палеореконструкциите на значими геоложки събития, засягащи климата и живота на Земята. За контакти: доц. д-р Светослав Георгиев (svetoslav.georgiev@geology.bas.bg), ръководител на проекта.

Период: 2022 - 2025