ИНО СЕД „Иновативен мениджмънт на седименти в басейна на р. Дунав“

ИНО СЕД

На 01.09.2024 г. стартира нов петгодишен проект по Програма Хоризонт Европа, научни и иновативни проекти, грант 101157360 HORIZON-MISS-2023-OCEAN-01-02, iNNO SED „iNNOvative SEDiment management in the Danube River Basin“ (ИНО СЕД „Иновативен мениджмънт на седименти в басейна на р. Дунав“)

Водеща организация е Техническият университет в Будапеща, а ГИ-БАН е проектен партньор, наред с общо 24 партньора от 16 страни. Асоциираните партньори са 22 и сред тях са ИБЕИ-БАН и Басейнова дирекция Дунавски регион. Финансирането за ГИ е 450 000 лв.

Басейнът на река Дунав (БРД) е изправен пред значителни предизвикателства, свързани с промяната на баланса на речните седименти; тези предизвикателства са идентифицирани и в План за управление на басейна на река Дунав от 2021 г, тема „Хидроморфологични промени“. Сектори като промишленост и селско стопанство изискват оценки на качеството на седимента в БРД. Липсата на стандартен мониторинг на седиментите обаче ограничава общественото разбиране за рисковете. В тази връзка, проектът iNNO SED (ИНО СЕД), използвайки постиженията на ключовите участници в завършилите проекти DanubeSediment и SIMONA, има за цел да създаде Център за знания „Лайтхаус“ за дунавските седименти, който да:

• Въведе иновативни методи за мониторинг и моделиране на количеството и качеството на седимента.

• Осигури иновативни практики за управление на седиментите в БРД и чрез сътрудничество с пет асоциирани региона и в други речни басейни.

• Информира обществеността, демонстрира новосъздадените мерки и оцени техните социално-икономически и екологични аспекти.

За контакти (екип на ГИ-БАН): доц. д-р Атанас Хиков (ahikov@geology.bas.bg); проф. д-р Ирена Пейчева (impeytcheva@gmail.com); ас. Милена Вецева (millena_vetseva@abv.bg).

Период: 2024 - 2029