Представяне на проект
Ролята на Девенския разлом за безопасно и ефективно геоложко съхранение на въглероден диоксид
Родека
Проектът Родека е инициатива за оценка на разломните параметри, които са необходими за избор на подходяща площадка, проектиране и експлоатация на подземно хранилище на въглероден диоксид в Северозападна България. Проектът е инвестиция № BG-RRP-2.011-0010 от Националния план за възстановяване и устойчивост и се изпълнява в рамките на процедура BG-RRP-2.011 „Финансиране на научноизследователски проекти в областта на зелените и цифровите технологии“ от инвестиция C2.I2 „Повишаване на иновационния капацитет на Българската академия на науките в сферата на зелените и цифровите технологии“.
Мотиви
Процесът на инжектиране на парникови емисии в сондажи води до повишаване на поровото налягане в подземната среда. Сред опасностите, които повишеното налягане предизвиква, са безконтролното изтичане на парникови емисии в атмосферата и предизвиканата сеизмичност. Разломите са онзи фактор, който пряко влияе върху движението и пространственото разпределение на инжектирания флуид. Проектът Родека осигурява геоложки данни за Девенския разлом, които са необходими, за да се оптимизира изборът на площадка за геоложко съхранение на въглероден диоксид в Северозападна България. Разломните параметри са необходими през проучвателния и експлоатационния етап, когато се управляват индустриалните рискове.
Цел
Проектът Родека цели да се осигурят данни, които са необходими за намаляване на рисковете, свързани с наличие на земетръсен разлом, за да се помогне на индустрията и енергетиката успешно да внедрят безопасно за околната среда и обществено одобримо съхранение на въглероден диоксид в подземна среда.
-
Зелен преход
-
Трансфер на знание
-
Отворена наука
-
Засилване на изследователския потенциал на БАН
Въздействие
-
Предприятията, които прилагат политиката на зелена индустрия, ще бъдат подпомогнати при изпълнението на проекти за геоложко въглеродно съхранение.
-
Резултатите ще доведат до подобряване на последващи оценки на сеизмични опасности.
-
Резултатите ще бъдат полезни за бъдещи изследвания за датиране на миналите земетресения и скоростта на разломно хлъзгане с палеосеизмоложки техники.
Тази страница е създадена с финансовата подкрепа на Европейския съюз – СледващоПоколениеЕС. Цялата отговорност за съдържанието на страницата се носи от Геологическия институт при БАН и при никакви обстоятелства не може да се приема, че тази страница отразява официалното становище на Европейския съюз и Българската академия на науките.
Моля, не печатайте на хартия тази страница, освен ако наистина е необходимо.
Период: 2024 - 2026