Устойчиво и ефективно проучване, добив и преработка на критични и стратегически суровини в медно-златни и полиметални находища в България: от рудата до хвостохранилището

REXPro

Развитието на европейската икономика и осъществяването на плавен преход към възобновяеми енергийни източници и безотпадни технологии са силно зависими от минерални суровини. През периода 2010–2023 г., 34 от тях бяха определени от Европейския съюз като критични, а 16 катостратeгически. Амбицията на Европа е да се достигне до напълно кръгова икономика, в която достъпът до суровини може да бъде задоволен чрез повторна употреба и рециклиране. За съжаление, в обозримо бъдеще те не могат да компенсират нарастващите нужди от първичникритични и стратегически суровини (КСС). За да се подпомогнат обществото и икономиката на държавата с едновременно използване и надграждане на капацитета на Българската академия на науките, ние предлагаме настоящия проект, насочен към КСС за осъществяване на зелен преход. Цел на проекта е развитието и приложението на интелигентни методи и технологии за проучване, устойчив и възстановяващ добив и ефективна преработка на първични руди в три основни генетични типа действащи находища в България. Ще се търсят възможности за повишаване на извлекаемостта на основнитеметали и концентриране на съпътстващи елементи от групата на КСС в полезния компонент, запреоценка на междинния и краен отпадък като бъдещ източник на суровини при едновременно намаляване на общото му количество. Същевременно са включени изследвания на елементи на околната среда, които са най-подходящи за мониторинг на въздействието от минно-добивната дейност – седименти от реките (дънни и в заливни тераси). Методиката на изследване в REXPro е основана на познания за научното ниво по темите на първични суровини в света. Тя интегрира минералого-геохимични, геохроноложки,недеструктивни магнитометрични изследвания и приложения на хармонизирани европейски протоколи за мониторинг на тежки метали и живак в седименти от реки. REXPro има амбицията е капацитета да се превърне в положителен пример за достигане на комплекс от научни резултати и ноу-хау" до всички заинтересовани страни.

Проект финансиран от СледващоПоколениеЕС – договор № ПВУ-11 (BG-RRP-2.011-0040-C01); Механизъм за възстановяване и  устойчивост - инвестиция по C2I2 „Повишаване на иновационния капацитет на Българската академия на науките в сферата на зелените и цифровите технологии“ 

Период: 2024 - 2026